بادکش

     حجامت خشک

بادکش نوعی حجامت محسوب می شود با این تفاوت که در آن خبری از تیغ زدن و خون گیری نیست در بسیاری از بیماری ها از بادکش به عنوان درمان کمکی استفاده میشود ،اثری مفید دارد و جزو اعمال یداوی می باشد ، از مزایای این روش درمانی می توان به بیخطر بودن و سهولت در اجرای آن اشاره کرد ، مضاف بر این که دستگاه بادکش قیمت پایینی دارد و تهیه آن برای همه میسر است

البته به جای دستگاه بادکش می توان با روشی ساده تر و مفیدتر و به کمک استکان و شعله نیز بادکش را انجام داد.

روش اجرا:

        ابتدا موضع را با روغن گرم (مانند روغن کنجد یا زیتون و ...) روغن مالی کنید همزمان همه بادکش های مورد نیاز را در مواضع تعیین شده قرار دهید ده دقیقه منتظر بمانید و سپس بادکش ها را بردارید و پوست را با دستمال پاک کنید.این عمل را چهل بار ، هر یک روز در میان ( یک دوره 80 روزه ) انجام دهید

احتیاط :از قرار دادن بادکش ها روی محل شکاف بخیه و پارگی اجتناب کنید

جهت استفاده از دستگاه بادکش ، ابتدا موضوع بادکش را با روغن هایی مثل روغن زیتون، روغن سیاهدانه یا روغن بادام تلخ ماساژ دهید.سپس دستگاه مکنده را به پشت لیوان متصل کرده وبا چند بار مکش با ایجاد خلاء لیوان را روی بدن ثابت کنیدسپس دستگاه مکنده را از لیوان جدا کرده وجهت اطمینان سوپاپ دریچه لیوان را کمی به داخل فشار دهید. مدت زمان لازم برای بادکش گذاری به طور متوسط 10دقیقه است و البته این زمان برای کودکان و بعضی از بیماران که دارای پوستی سست ونازک هستند تا 5 دقیقه کاهش می یابد.

چند نکته:

1) مدت زمان بادکش تیروئید وکبد کمتر از 10 دقیقه است.

2) در صورت مشاده کبودی زیاد یا تاول های پوستی کوچک، بادکش را خاتمه دهید.

3) درصورت ایجاد تاول به هیچ وجه آنها را دستکاری نکنید وبا عسل روی آنها را پانسمان کنید.

4) جهت ایجاد خلاء مناسب در افرادی که دارای بدنی پرمو هستند بهتر است موضع بادکش قبل از بادکش گذاری شیو شود.

5) بعد از اتمام مدت زمان لازم، با کشیدن سوپاپ انتهای لیوان، آنرا از بدن جدا می کنیم ومجددا جهت رفع کبودی احتمالی می توان موضع را کمی ماساژ داد.

6) جهت جلوگیری  از انتقال بیماری های قارچی وپوستی ، بهتر است هر فرد از لیوان مخصوص خود برای بادکش استفاده کند ودر صورت دردسترس نبودن لیوان های یکبار مصرف اضافی، حتما لیوان راقبل از استفاده مجدد ضد عفونی کنید. جهت افزایش عمر مفید دستگاه،  میتوانید هر چند وقت یکبار  قطعات دستگاه را باز کرده وآنرا تمیز و روغن کاری کنید و مجددا مورد استفاده قرار دهید.

دوره درمان با بادکش به طور متوسط 7تا14 جلسه، یک روز در میان است ودر بعضی بیماری های مزمن تا 40 جلسه نیز باید ادامه یابد. طبق نظر حکما تاثیر بادکش گرم بیشتر است.

چند تذکر:

- کبودی های ناشی از بادکش  واکنش طبیعی بدن است وجایی نگرانی ندارد وطی 5تا10روز کاملا رفع  می شود.برای رفع سریع تر این کبودی ها می وتوان از ماساژ موضع بادکش بلافاصله پس از بادکش گذاری بهره گرفت.

-در صورتی که بیمار طی بادکش گذاری دچار حالت تهوع، سرگیجه وعرق سرد شدبلافاصله بادکش را از بدن جدا کنید وبیمار را به پهلوی راست بخوابانید وپاهای او را به داخل شکم خم کنید. علائم فوق طی چند دقیقه کاملا رفع خواهند شد. برای رفع سریعتر علائم می توانید از یک قاشق عسل خوراکی به صورت مکیدن یا یک لیوان شربت عسل استفاده کنید.

ایجاد تاول روی پوست بیمار پس از بادکش گذاری چند علت عمده دارد:

1) ضعف وسستی پوست بیمار

2) زیاد بودن فشار منفی ایجاد شده

3) طولانی بودن مدت زمان بادکش

لذا باکنترل وضعیت پوست طی مدت زمان بادکش وتنظیم مدت زمان بادکش ومیزان خلاء ایجاد شده می توان تا حد زیادی از این مساله جلوگیری کرد.

4) میزان بادکش در افراد لاغر وضعیف می باید کمتر از افراد چاق باشد، زیرا بادکش شدید پوست افراد لاغر، باعث  تورم بافتی( التهاب) واسپاسم(گرفتگی) عضلانی این افراد می شود.

گردآوری و تنظیم : عطاری باغ خدا

مطالب مرتبط

آخرین محصولات فروشگاه

22,000تومان
20,000تومان

25,000تومان
22,000تومان

20,000تومان
15,000تومان

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما

تا کنون به بیش از 100000نفر مشاوره طب سنتی داده ایم

شما هم از ما مشاوره بخواهید

درباره ما

فروشگاه گیاهان دارویی نیک زاد پخش انواع گیاهان دارویی و محصولات غذایی ارگانیک
آدرس فروشگاه : تهران ،اسلامشهر ، خیابان زرافشان ، گیاهان دارویی نیک زاد
ایمیل : rezanikzad3576@gmail.com
شماره های تماس : 09388897115 , 09125754123

شبکه های اجتماعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به گیاهان دارویی باغ خدا (نیک زاد)می باشد. تاسیس 1382

باغ خدا