گیاه شناسی(گیاهی-معدنی-آلی)

سرمه

اثمد(سرمه)
عرفا سرمه از سوزاندن بادام، فندق، شحم گاو آغشته به پارچه کتانی و جمع کردن دوده آن تهیه می شود، ولی اصل سرمه سنگی است ورقه ای براق به مدل ها و رنگ های مختلف؛ برخی از آن ها اندک سیاه مایل به بنفش(رنگ سرمه ای). معدن آن در مان های مختلف است که بهترین آن در اصفهان می باشد. سنگ مخلوط با سرب.
بهترین آن، آن است که خوب سیاه و براق و خالص و بی رگ و کدورت باشد و بسیار سخت نباشد و زودشکن باشد.
بهترین روش آن است که به اندازه ی نخود خرد کرده در دنبه ی گوسفند یا پرده ی چربی شکنبه ی گوسفند پیچیده و در ظرف آهنی یا سفالی بسوزانند که مشتعل گردد، سپس خارج کرده، خوب شسته، مدتی در برف و یخ و آب سرد(فریزر) پرورده نمایند، سپس با گلاب یا عرق رازیانه یا عرق گشنیز یا آب مقطر ترکیب کرده، خوب پودر کنند.
طبیعت: گرم وخشک
خواص:
حافظ صحت چشم و مقوی اعصاب چشم و مقوی بینایی پیران و رافع حرارت رطوبت و چرک و ترمیم کننده ی زخم ها و از بین برنده ی گوشت زائد و متوقف کننده ی جریان حیض و ترمیم زخم های مقعد، زخم ها و سوختگی ها و از بین برنده ی شپش.
چشم: به چشم کشیدن آن با مختصری مشک برای تقویت بینایی و اعصاب آن و رفع آلودگی های آن و اکتحال(به چشم کشیدن) با آب گشنیز تازه و اندکی کافور و گلاب در ابتدای وقوع آبله و حصبه باعث عدم بروز دانه های آن است و در چشم مسکن بخارات و گرمی و رطوبت و ترمیم زخم های آن و سرمه با آب انار ترش(گرفته شده با پرده های وسط آن) و همچنین با آب سماق یا آب جوشانده ی مازو برای بیماری های ذکر شده. و همچنین چکاندن آن در گوش و بینی و طلای آن با آب های مذکور بر پشت چشم و زیر آن و پره های بینی و لب و گوش و حلقوم و سینه مانع بروز آبله و حصبه است. و همچنین به شرط تکرار عمل بعد بروز تاول ها حل کننده رافع آن است.
ضماد سرمه با آب انار ترش بر پیشانی و نصف سر جهت قطع خونریزی بینی و بر ورم ها حل کننده ی آنهاست.
پودرش جهت خشک کردن و ترمیم زخم های قرنیه ی چشم و زخم های آلت و بیضه و سایر اعضا و همچنین جهت جلوگیری از خونریزی.
مالیدن آن با روغن بر بدن برای رفع شپش مفید است.
با پی تازه و سفیداب برای سوختگی آتش و جلوگیری از زخم شدن آن و ترمیم آن.
شیاف واژنی و شیاف مقعدی برای نرم کردن صلابات رحم و قطع کردن جریان خون حیض و زخم های مقعد
مضر اعضای سینه و ریه و مفاصل و صوت و خوردن آن باعث گرفتگی آواز است و خوردن زیاد آن کشنده است.
مصلح : کتیرا، شکر و روغن دنبه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *