محصولات طبیعی و ملزومات غیر خوراکی عطاری

چوب اراک(درخت مسواک)

چوب اراک(درخت مسواک)
در حال حاضر داندان ها را با یک برس از جنس پلاستیک(اشتباها مسواک گفته می شود) به همراه یک سری مواد شیمیایی(خمیردندان) را می شوییم، در حالیکه این برس به مرور زمان به مینای دندان آسیب می رساند و همچنین خمیر دندان که ازقضا شیرین هم هست، چندان در رفع پلاک های میکروبی موفق هم نیست.
در گذشته از چوب اراک(مسواک) استفاده می شد،
که در منابع پاک کننده ی دندان و مقوی لثه است.
این گیاه ابتدا بومی ایران بزرگ قدیم بوده و بعدها بهد کشورهای همسایه ازجمله عربستان برده شد.
در اسلام نیز در زمینه ی بهداشت دهان و دندان، استفاده از جوب مسواک تاکید شده است.
سازمان جهانی بهداشت هم استفاده از آن را ترغیب می کند.
این چوب پرفایده دارای مواد خوشبو کننده ی دهان است و همچنین مواد تمیز کننده ی محیط دهان، وخون رسانی به شریان های لثه را اقزایش می دهد و با استفاده از این مسواک، نیازی به خمیردندان نداریم.
نحوه ی استفاده: چوب اگر خشک باشد 2ساعت در آب می خیسانیم و به اندازه ی2سانتی متر از نوک آن پوست آن را جدا می کنیم و مغز چوبی آن را با دندان یا ابزاری دیگر له می کنیم تا ریش ریش شود، با این قسمت دندان ها را مسواک می کنیم. در دفعات بعدی قسمت ریش ریش شده را لحظه ای زیر آب خیس می گنیم و بعد از حدود دو هفته قسمت ریش ریش شده را با کارد اره ای جدا می کنیم و فرایند بالا را تکرار می کنیم.
البته ابزارهایی تهیه شده که این کار را راحت تر می کند و تکه هایی از چوب مسواک را در یک قالب شبیه دسته ی مسواک قرار می دهند. ابداع جالبی است، چون مسواک به جای اینکه از مقابل استفاده شود، عمود می شود و کار راحت تر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *